Galeria - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W naszym przedszkolu zawsze pamiętamy o tym ważnym dniu i promujemy prawa osób niepełnosprawnych, ponieważ przywiązujemy ogromną wagę do tolerancji, otwartości i szacunku do drugiego człowieka.

Tegoroczne obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych jak zwykle były świetną okazją do odświeżenia swojej wiedzy i powtórzenia podstawowych informacji. Oglądaliśmy ilustracje i popularne symbole prezentujące niepełnosprawność. Rozmawialiśmy o różnicach między ludźmi, ale udało się także znaleźć szereg podobieństw miedzy nami. Przedszkolaki wytężały umysły próbując omówić wiersz o tematyce niepełnosprawności i opowiadały o własnych doświadczeniach. Nie zabrakło również czasu na zabawę, która przypomniała wszystkim jak ważne są zmysły i umożliwiła przynajmniej w niewielkim stopniu doświadczenie problemów osób niepełnosprawnych. Dzieci m.in. rozpoznawały przedmioty wyłącznie przez dotyk, pokonywały tory przeszkód i poszukiwały różnych rzeczy sugerując się tylko poleceniami rówieśników, rysowały bez użycia rąk, pokonywały ścieżkę sensoryczną, a na koniec wykonały wspólnie wielką pracę plastyczną, sklejając i ozdabiając wg własnego pomysłu ilustrację nawiązującą do wybranej niepełnosprawności.

Przez cały rok uczymy się empatii i zrozumienia, a Dzień Osób Niepełnosprawnych w sposób szczególny pozwolił nam przypomnieć sobie, że wszyscy są tak samo ważni.

Patrycja Gaszkowska-Grzeszczak

Wanda Zygmunt-Król