"Szkoła do hymnu" 2024
Celem akcji jest wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku był to piątek, 8 listopada.
Ogólnopolska akcja "Góra Grosza"
Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin.
Głównym obszarem wsparcia jest:
a) pomoc dla rodzinnej pieczy zastępczej
b) pomoc dla instytucjonalnej pieczy zastępczej
c) usamodzielnianej młodzieży z pieczy zastępczej
d) programy dla rodzin zastępczych i adopcyjnych
e) programy dla dzieci jak i dla osób z ich otoczenia
f) lokalne programy w zakresie pomocy dziecku i rodzinie.
Program edukacyjny PrzedszkoleBezOwsików.pl
Kształtowanie odpowiednich nawyków w zakresie dbania o czystość rąk wśród dzieci. W ramach programu podopieczni przedszkoli biorą udział w zajęciach edukacyjnych, które w ciekawy i zrozumiały sposób pokazują, jak ważne jest dbanie o czyste ręce w kontekście naszego zdrowia.
Ogólnopolski projekt pt. "Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy" edycja III
propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych przedszkolaków, łagodna adaptacja do warunków przedszkolnych, pprzez utożsamianie się z bohaterami książkowymi oraz rozwijanie potencjału poznawczego dzieci.
Cele szczegółowe: zachęcanie dzieci do samodzielnego sięgania po literaturę; rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych, nauka właściwych społecznie postaw oraz zachowań; rozbudzanie ciekawości poznawczej dzieci; rozwijanie zainteresowań oraz uzdolnień dzieci; zachęcanie do atywności poprzez wykonywanie różnorodnych zadań; doskonalenie samodzielności przedszkolakow; kształtowanie dojrzałości emocjonalnej i społecznej; rozwijanie kreatywności dzieci oraz nauczycieli; stwarzanie warunków do umiejętnego rozwiązywania praoblemów; wspieranie nauczycieli w realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych oraz opiekuńczych; stwarzanie możliwości ogólnego rozwoju dla dzieci i nauczycieli.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjn "SENSORYCZNA TĘCZA" 2024/2025
Głównym celem projektu jest: wspieranie rozwoju dziecka poprzez wzbogacenie doznań zmysłowych połączonych z nauka kolorów. Zaproponowane aktywności opierać się będą w głównej mierze na zmyśle dotyku, ale część z nich angażować będzie pozostałe zmysły. dzieci spotykają się z nowymi dla siebie masami i fakturami, będą poznawać i utrwalać wygląd oraz nazwy kolorów w atrakcyjny i niecodzienny sposób.
Cele ogólne: wspieranie rozwoju dziecka poprzez działania z zakresu stymulacji sensorycznej, rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania kolorów.
Cele szczegółowe: kształtowanie psychomotoryki i sprawności manualnej, kształtowanie świadomości własnego ciała, rozwijanie mowy, rozwijanie wszystkich zmysłów, a w szczególności zmysłu dotyku, wzroku, smaku i równowagi, rozpoznawanie i nazywanie kolorów tj. żółty, pomarańczowy, brązowy, niebieski, biały, czerwony, zielony, różowy, fioletowy i czarny, współpraca z rówieśnikami, zaspokojenie ciekawości poznawczej, klasyfikowanie przedmiotów ze względu na wybraną cechę -kolor, kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania, wzbogacenie słownictwa dzieci, rozwijanie wyobraźni, propagowanie czytelnictwa i rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, stworzenie atmosfery radosnych przeżyć i wesołej zabawy.
Edukacja Młode Horyzonty, ogólnopolski program edukacji kulturalnej dla szkół i przedszkoli,
zgodny z podstawą programową i polityką oświatową.
kształtuje artystyczne i kulturowe kompetencje dzieci i młodzieży, pogłębia odbiór filmu i aktywizuje uczniów,
doskonali kompetencje społeczne, wspomaga rozwój kompetencji miękkich (komunikowanie się z innymi, definiowanie potrzeb, współpraca w grupie, rozwiązywanie problemów, twórcze myślenie), pobudza ciekawość świata i zainteresowania ucznia,
„Angielski jest fun – tastyczny!”, Ogólnopolski Projekt Edukacyjny, II edycja
pokazanie uczniom jak ważna w naszych czasach jest znajomość języka angielskiego, rozbudzenie zainteresowania krajami anglojęzycznymi oraz zapoznanie dzieci i nauczycieli z ideą dwujęzycznego nauczania
„Alfabet logopedyczny”, Ogólnopolski projekt edukacyjny, II edycja
dbanie o właściwą stymulację rozwoju mowy oraz wdrażanie profilaktyki logopedycznej
Program edukacyjno-profilaktyczny dla przedszkoli „Klub Mleczaka”
Program ma na celu edukację z zakresu profilaktyki stomatologicznej, zmianę nawyków higienicznych dzieci i dorosłych.
Program edukacyjny „ Zdrowo i sportowo”
Zdrowo i Sportowo” to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do nauczycieli, wychowawców i trenerów dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym (klasy 1-3), a więc do 10 roku życia. To również kampania skierowana do rodziców i wszystkich opiekunów dzieci.
Celem programu jest zwiększanie świadomości dorosłych opiekunów dzieci na temat roli i wagi aktywności fizycznej (również odpowiedniego odżywiania i odpoczynku, tzn. właściwej dawki i jakości snu) w prawidłowym rozwoju fizycznym oraz psychicznym dziecka, a także przeciwdziałaniu pandemii chorób cywilizacyjnych (w tym nadwagi i otyłości, cukrzycy typu 2, wad postawy)
W ramach programu „ Zdrowo i sportowo” realizujemy również:
Program edukacji ekologicznej „Velvet. Piątka dla Natury”
Bioróżnorodność – temat przewodni edycji 2024/2025
Podczas tegorocznej edycji głównym tematem programu „Velvet. Piątka dla Natury” jest bioróżnorodność, czyli kwestia kluczowa dla stabilności ekosystemów, zapewnienia równowagi ekologicznej i odporności na zmiany środowiskowe.
Program edukacji zdrowotnej „ Rok z higieną Velvet”
Celem jest nie tylko edukacja, ale przede wszystkim promowanie zdrowego stylu życia od najmłodszych lat. Nasze działania mają przyczynić się do poprawy zdrowia i samopoczucia dzieci w wieku przedszkolnym oraz zwiększenia świadomości ich dorosłych opiekunów nt. dbałości o własne zdrowie.
Programy edukacyjno- profilaktyczne realizowane we współpracy z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Nakle nad Notecią:
”Czyste powietrze wokół nas”
Cele: wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów; wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego; zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego; większenie poziomu wiedzy na temat skutków palenia papierosów; zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.
”Skąd się biorą produkty ekologiczne”
Cele: zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne; kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych; propagowanie zdrowego stylu życia; zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych.
Chroń się przed kleszczami wszelkimi sposobami” –profilaktyka chorób odkleszczowych
Cele: podniesienie poziomu wiedzy o kleszczach i chorobach odkleszczowych; poznanie sposobów zapobiegania chorobom odkleszczowym; uświadomienie wagi problemu ugryzień przez kleszcze.
"Profilaktyka chorób pasożytniczych”-owsica, wszawica, świerzb
Cele: ograniczenie szerzenia się chorób pasożytniczych wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym; zwiększenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat chorób pasożytniczych oraz sposobów im zapobiegania ze szczególnym uwzględnieniem owsicy, wszawicy i świerzbu; wyrabianie u dzieci świadomego nawyku stosowania zasad higieny osobistej.
"Dobre sposoby na zakaźne choroby”
Cele: poznanie zagrożeń związanych z czynnikami zakaźnymi (np. bakteriami, wirusami); utrwalenie wiedzy na temat troski o higienę osobistą; wdrażanie do dbałości o zdrowie własne i rówieśników
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”
CEL PROJEKTU: Celem głównym projektu jest rozwijanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi i publicznymi w całej Polsce i za granicą.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Wyzwania Teodora”
Dbanie o wszechstronny i indywidualny rozwój dzieci. Zdobywanie różnych umiejętności. Rozwijanie umiejętności współpracy. Wyzwalanie pozytywnych emocji.
Projekt edukacyjny „Bezpieczne wakacje”
Zapoznanie i utrwalanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wakacji. · Kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne działanie i postępowanie
Akcja ogólnopolska „Dzień bezpiecznego internetu”
Uświadomienie uczniom zagrożeń płynących z nieumiejętnego korzystania z Internetu
Akcja „Światowy dzień książki i praw autorskich”
Promowanie czytelnictwa, ochrona własności intelektualnej
Akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki „BohaterOn w twojej szkole 2023”
Upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocja historii Polski XX wieku.
Kampania „Cała Polska czyta dzieciom”
Krzewienie czytelnictwa i promowanie wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży.
Projekt Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Fundacji Adwokatury „Bajeczni Adwokaci”
Promowanie zawodu adwokata,propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.
Program edukacyjny „Rok z higieną Velvet”
Promowanie zdrowego stylu życia
Program edukacyjny „Dzieciaki Mleczaki”
Wzrost świadomości dzieci na temat roli mleka i produktów mlecznych w ich diecie.
Program edukacyjny „ Piątka dla Natury”
Nauka, jak oszczędzać energię czy wodę i jak mądrze wykorzystywać w tym celu zasoby naturalne, a także jak ograniczyć wytwarzanie odpadów i nadawać starym, zużytym przedmiotom drugie życie.
Kampania ogólnopolska „Giga Laurka dla strażników lasu”
Edukowanie młodego społeczeństwa na temat ochrony lasów przed coraz częściej występującymi pożarami.