Galeria - NIEBIESKIE IGRZYSKA 2023

Dnia 27.04.2023r dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 3 im. W. Chotomskiej z oddziałami integracyjnymi w Szubinie wzięły udział w „ Niebieskich Igrzyskach”.

 

Kolejny pracowity miesiąc za nami. Chociaż kwiecień-plecień lubi robić pogodowe psikusy, nas to zupełnie nie zraziło, bo mamy gorące serca. Wciąż szukamy nowych okazji, aby łączyć przyjemne z pożytecznym i wykorzystać naszą niespożytą energię. Dlatego w tym roku, propagując wiedzę o autyzmie, pierwszy raz wzięliśmy udział w Niebieskich Igrzyskach, którego pomysłodawcą i inicjatorem jest Fundacja Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. To wydarzenie było podsumowaniem cyklu działań podjętych w mijającym miesiącu, który upłynął nam pod hasłem: „Kwiecień – miesiącem świadomości autyzmu”.

Niebieskie Igrzyska miały charakter edukacyjny i sportowo-integracyjny, zapewniły nam sporo zabawy i rozbudziły cały wachlarz emocji, tym bardziej, że do naszego przedszkola uczęszczają dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, w tym ze spektrum autyzmu. Celem Igrzysk było zwiększenie wrażliwości i świadomości społecznej na temat autyzmu, kształtowanie postawy tolerancji wobec innych ludzi oraz integracja, rozwijanie i wzmacnianie więzi poprzez konkurencje drużynowe.  Udowodniliśmy, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Wiodącym kolorem tego wydarzenia był kolor niebieski jako znak solidarności z osobami z autyzmem (ASD, eng. Autism Spectrum Disorder).

Niebieskie Igrzyska rozpoczęto przecięciem niebieskiej wstęgi, którego dokonała pani dyrektor Beata Bethke, przekazując również przedszkolakom „olimpijski ogień” do uroczystego zapalenia znicza tego sportowego wydarzenia. Następnie wszyscy złożyli sportową przysięgę podczas której obiecali dobrze się bawić i po krótkiej rozgrzewce przystąpili do zawodów. Dzieci miały okazję zaprezentować się w konkurencjach indywidualnych, w parach i drużynowych. Przedszkolaki bardzo dobrze poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami, wykazały się szybkością, zwinnością, skocznością i celnością. Nauczyły się, że sport to bardzo przyjemna i emocjonująca forma spędzania czasu, która daje wiele radości i wspomaga naszą kondycję fizyczną oraz zdrowie. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy, a każda grupa dodatkowo słodki upominek. Co istotne, w tym dniu nie była ważna rywalizacja czy bicie rekordów, ale przede wszystkim dobra zabawa.

Dziękujemy bardzo Rodzicom naszych przedszkolaków  za pomoc w przygotowaniu tego sportowego wydarzenia. Do zobaczenia za rok.

 

Opracowały: S.Dittrich, P.Gaszkowska-Grzeszczak, W.Zygmunt-Król