Galeria - W świecie gier i zabaw

W związku z realizacją ogólnopolskiego projektu „Rosnę z matematyką” po raz kolejny w Samorządowym Przedszkolu nr 3 im. Wandy Chotomskiej odbyły się zajęcia „Matematyka dla Ksyka”. Tym razem dzieci wraz z Rodzicami przeniosły się do krainy zabaw i gier planszowych. Spotkanie miało na celu rozwijanie umiejętności zgodnego współżycia w zespole rówieśniczym; doskonalenie umiejętności liczenia i dodawania oraz wyrażanie postawy twórczej w różnych formach dziecięcej ekspresji.

Wszyscy doskonale bawili się, poznając lub przypominając sobie zasady, które obowiązują podczas gier planszowych. Porozmawialiśmy jakie gry dzieci i ich Rodzice znają, polecają. Określiliśmy z jakich elementów składa się gra planszowa: plansza, kostka, pionki, opis gry z określeniem zadań i reguł, a dzieci wymieniały ulubione gry i opowiadały o tym, z kim lubią grać w przedszkolu, z kim grają w domu, jak to jest, kiedy się wygrywa, przegrywa, uczestniczy w grze. Podczas zajęć każdy mógł stworzyć swoją własną grę planszową, którą zabrał do domu.

Dla każdego rodzica uczestniczącego w spotkaniu przygotowano „prezent – matematyczną niespodziankę”, która pozwoli wspólnie spędzać czas z dzieckiem podczas wspólnych gier w statki, państwa i miasta,  kółko i krzyżyk, kartofla lub szachy japońskie. Na twarzach uczestników projektu gościł uśmiech i widać było duże zaangażowanie w matematyczną podróż. Pamiętajmy że gry planszowe służą do rozrywki i zabawy z rodziną. Dodatkowo są również idealne do  treningu różnych umiejętności poznawczych, takich jak uwaga i koncentracja. A dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, ponieważ czują się stymulowane w dynamicznym, zabawnym i atrakcyjnym środowisku.