Galeria - „Zdrowo jem, więcej wiem”

04.04.2023r odbyły się zajęcia „Dziecięcej Drużyny Zdrowia” działającej w naszym przedszkolu. Zajęcia te są realizowane w ramach projektu „ Zdrowo jem, więcej wiem”.

Etap wiosenny tego projektu poświęcony był tematyce śniadań oraz przeciwdziałaniu marnowania żywności. Spotkanie odbyło się w dwóch częściach”:

1.Forum/ spotkanie z rodzicami – wymiana doświadczeń

2.Wspólne zajęcia dzieci i rodziców, celem przygotowania zdrowego, pożywnego śniadania

W ramach forum dla rodziców odbyło się spotkanie z koordynatorami projektu „ Zdrowo jem, więcej wiem”. Tematem spotkania było nie marnowanie jedzenia, w codziennym gospodarowaniu żywnością w naszych domach. W ramach przedstawionej prezentacji multimedialnej uczestnicy dowiedzieli się/ poszerzyli swoją wiedzę , jak unikać marnowania żywności. W ramach forum obecni wymieniali się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami, przepisami nt. wykorzystania różnorodnych produktów spożywczych w planowaniu posiłków dnia codziennego.

Podsumowaniem tego tematu było rozstrzygniecie przedszkolnego  konkursu plastycznego, którego celem było stworzenie plakatu nt. „ Nie marnujemy żywności”. W konkursie brały udział dzieci z rodzicami.

W drugiej części zajęć dzieci i rodzice wzięli udział w pogadance nt. roli i znaczenia pierwszego i drugiego śniadania . Uczestnicy mieli okazję  poszerzyć i utrwalić wiedzę nt. śniadania- pierwszego posiłku  po najdłuższym okresie odpoczynku w ciągu doby, aby przygotować organizm do ciężkiej pracy. Przypomnieli sobie, jak ważną rolę odgrywa planowanie oraz dobór odpowiednich składników pokarmowych na ten posiłek. Zwrócono również uwagę na rolę uzupełniania/ picia płynów, w tym szczególnie wody. Uczestnikom przekazano wiedzę na temat zależności między sposobem odżywiania i aktywnością fizyczną a stanem zdrowia i samopoczuciem.

W dalszej części zajęć dzieci , wspólnie z rodzicami uzupełniły karty pracy nt. Stawiam na śniadanie- moje śniadanie.  Uczestnicy brali udział w wyborze i robieniu zdrowych kanapek na pierwsze i drugie śniadanie ( w formie papierowej- pomoce dydaktyczne). Wymieniali się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami zdobytymi w trakcie zajęć oraz życia codziennego.

Na zakończenie tej części spotkania uczestnicy otrzymali papierową wersję propozycji zdrowych śniadań, na każdy dzień tygodnia.

Na zakończenie spotkania ogłoszono konkurs plastyczny pt.” Najlepszy zestaw na śniadanie”. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie rysunku zestawu śniadaniowego – smacznego, kolorowego i zdrowego! Autor najlepszego zestawu śniadaniowego  otrzyma  odznakę Super Kucharza. Następnie wszystkie prace zostaną złożone w Księgę Śniadaniową.

Patronat Honorowy nad drugą częścią projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”- sesja wiosenna, objął Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle/ nad Notecią Pani Ilona Świstowska.