Galeria - „Jaś i Małgosia”

Dnia 12 kwietania 2022r. dzieci uczestniczyły w wycieczce do Multikina w Bydgoszczy na spektakl Wrocławskiego Teatru Edukacji – Teatru Dzieci i Młodzieży pt. „Jaś i Małgosia”

„Literatura dziecięca byłaby dużo uboższa bez tajemniczego, pełnego grozy i symboliki świata Grimmów. O baśniach Jacoba i Wilhelma Grimm mówiło się niejednokrotnie, że są zbyt okrutne i dosłowne dla najmłodszych. Faktycznie, prócz opartej na ludowym stylu urokliwej narracji, wyróżniała je groza przywoływanych zdarzeń. Ale też, uderzała poetycka wrażliwość, która sprawiła, że utwory Grimmów mają uniwersalne przesłanie poruszające również dorosłych.
Twórcy spektaklu wykorzystującą motyw i perypetie dwojga rodzeństwa – Jasia i Małgosi – którzy podstępnie zostają wysłani do lasu przez złą macochę. Z dala od swojego domu, muszą zmierzyć się z wynikającymi z tego niebezpieczeństwami, a w szczególności z podstępną Babą Jagą. Złej wiedźmie udaje się skusić dzieci wspaniałościami, jakie kryją się w jej chatce. Na szczęście, dzięki rezolutnej Małgosi i pomocy dobrego ducha lasu wszystko, jak na bajkę przystało, kończy się dobrze.
I tak na przykład Baba Jaga nie zostanie spalona w piecu tylko w nim zamknięta, a dobroduszny leśny duszek sprawi, że będzie miała tam towarzystwo złej macochy. Te zabiegi stają się elementami komediowymi. Akcentują także aspekt sprawiedliwości i ogólnie przyjętych norm etycznych. Mówią, że złe postępowanie będzie ukarane, a szlachetne spotka się z zasłużoną nagrodą od losu.
Spektakl wzbogacony jest sugestywnymi kostiumami, które w połączeniu z maską tworzą swoistą plastykę przedstawienia. Specjalna konstrukcja scenograficzna zapewnia wprowadzenie widza w magiczny świat teatru. Tu bowiem, na oczach dzieci, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znajdujemy się: to na ganku domu Jasia i Małgosi, to w magicznym lesie, a już za chwilę w chatce z piernika Baby Jagi.
W przedstawieniu występują zawodowi aktorzy, na co dzień związani ze scenami wrocławskimi oraz różnymi produkcjami telewizyjnymi. Spektakl obfituje też w liczne piosenki od wręcz tanecznych utworów poprzez piosenkę aktorską, aż do wzruszających ballad.
„Jaś i Małgosia” to spektakl współuczestnictwa!! Młoda widownia obserwuje co się dzieje na scenie z niezmąconą uwagą, spontanicznie reagując na wzruszające, pouczające i dowcipne perypetie. Świetnie bawią się także dorośli widzowie.”

(tekst: http://www.in-art.wroclaw.pl/services-view/jas-i-malgosia/)