Galeria - Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka

20 Listopada  2019r  przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola nr im. W. Chotomskiej w Szubinie świętowały Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF.

 

Nasze przedszkole  brało  udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa – 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiło także Samorządowe Przedszkole nr3 im. W. Chotomskiej w Szubinie,  które zorganizowało w ramach tego dnia , we wszystkich grupach wiekowych spotkania nt praw dziecka. Dzieci wysłuchały wiersz” O prawach dziecka” M. Brykczyńskiego, odbyły podróż do Krainy Praw Dziecka w formie opowieści ruchowej, poznając prawa ,dzieci- nazywały je, nazywały różnice między prawami dziecka a zachciankami, obejrzały film o prawach dziecka, w różnorodnych zabawach wykazywały się zrozumieniem swoich praw. Na zakończenie zajęć przedszkolaki wyruszyły na „niebieski marsz” z  balonami.

Materiał: zespół ds. profilaktyki , Wanda Zygmunt- Król