Galeria - „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.

Samorządowe Przedszkole nr 3 im. W. Chotomskiej w Szubinie , a dokładnie grupa „ Muchomorki” i „Stokrotki” realizowały w tym roku szkolnym Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.

Głównym celem projektu było  rozwijanie czytelnictwa we współpracy z przedszkolami , szkołami, instytucjami. Projekt składał się z 6 modułów.  Pierwszy z nich „ Mały miś czytające przedszkolaki”  dał dzieciom wiele radości i zabawy- dzieci wybrały grupową maskotkę – Misia, który odbywał  czytelniczą podróż po domach przedszkolaków. Misiowi nadano imię , otrzymał też dzienniczek podróży , w którym rodzice wpisywali tytuł przeczytanego utworu, a dzieci wykonały samodzielnie rysunek  i odrysowały swoją rączkę.

W cyklu zabaw i zajęć z wykorzystaniem metod aktywnych wdrażających dzieci do samodzielności przedszkolaki realizowały drugi moduł „ Mały Miś uczy samodzielności”.  Przedszkolaki uczyły się czym jest samodzielność oraz , w jaki sposób zdobyć tę ważną umiejętność, tworzyły Kodeks Przedszkolaka.

Przedszkolaki włączyły się również w uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę- realizując kolejny moduł pod hasłem „ 100 lecie niepodległości. Pokaż radość przedszkolaku”. Wszystkie dzieci wzięły udział w biciu rekordu w jednoczesnym śpiewaniu hymnu narodowego- akcji organizowanej przez MEN.  Przedszkolaki z grupy „ Stokrotki” i „  Muchomorki” przygotowały uroczystą biesiadę w dniu 11.11, wystąpiły z wierszami, piosenkami i tańcami o treści patriotycznej.

W trakcie realizacji modułu „Kulinarne warsztaty z małym Misiem” dzieci samodzielnie przygotowywały wybrane potrawy, poszukiwały opisów potraw  w literaturze, poznały historię i różne rodzaje książek kucharskich. Przedszkolaki wspólnie z nauczycielkami  stworzyły własną książkę kucharską z ulubionymi potrawami, ilustrowaną przez dzieci . Dowiedziały się , jak dbać o własne zdrowie.

Przedszkolaki samodzielnie tworzyły „ Kuferek kreatywności małego Misia” – kolejny moduł projektu. Tekturowe pudła zamieniły w „ Czarodziejski kuferek” ze skarbami gromadzonymi przez siebie , które później wykorzystywały do różnorodnych zajęć i zadań.

Realizując moduł” Misiowe aktywności sportowe” dzieci stworzyły ulotkę- plakat propagującą zdrowy styl życia , dowiedziały się o bardzo ważnej roli uprawiania sportu przez dzieci i dorosłych oraz wzięły udział w V Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków pod hasłem „ Sprintem do maratonu”, za który  otrzymały pamiątkowe medale i dyplomy.

Przez cały rok szkolny przedszkolaki słuchały literatury czytanej przez zaproszonych rodziców oraz gości – przedstawicieli różnych instytucji. Jako gość specjalny przyszła do nas pani przedstawiciel MAC na powiat nakielski- pani Weronika Piekarska. Przeczytała dzieciom bajki oraz każda grupa otrzymała pamiątkową książkę.

Dziękujemy Rodzicom naszych przedszkolaków  za pomoc w realizacji projektu. Dziękujemy  również przedstawicielom Nadleśnictwa Szubin, Policji w Szubinie i  Policji w Nakle- Wydział ds. Nieletnich, Sanepidowi  w Nakle,  Football Academy Szubin za całoroczną współpracę i radość , jaką sprawiły wspólne zabawy i zajęcia.